Olej lniany

Olej lniany jest jednym z najzdrowszych olei, a wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jaki ma potencjał leczniczy. Pamiętaj jednak, że olej lniany jest najbardziej niestabilnym olejem i wiele rzeczy może wpłynąć na jego przyśpieszone psucie. Prawidłowo powinien on być przechowywany w suchym, zimnym, ciemnym miejscu, najlepiej w oryginalnej szklanej butelce z ciemnego szkła w lodówce. Wtedy jego termin przydatności wynosi około 3 miesięcy, a swoją świeżość zachowa nawet 2 miesiące. Szczególnie przy jego spożywaniu trzeba pilnować jakości. Kiedy nasz olej z dnia na dzień nabiera gorzkiego smaku i bardziej intensywnego zapachu, najprawdopodobniej po prostu zjełczał. Jeśli codziennie zjadamy odrobinę, szybko zorientujemy się o co chodzi- z czasem nauczymy się też odróżniać naturalną gorycz od tej świadczącej o zepsuciu.

Lecznicze działanie oleju lnianego

Olej lniany wykazuje działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza wobec raka piersi i raka prostaty. Pomaga też przywrócić równowagę hormonalną, wpływa korzystnie na odtłuszczania wątroby i może zapobiegać nadwadze i otyłości, wzmacnia układ immunologiczny, zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym poprzez obniżenie poziomu trójglicerydów i tak zwanego złego cholesterolu, jednocześnie podnosząc poziom tego dobrego. Olej lniany przeciwdziała również miażdżycy, zawałowi serca i chorobie nadciśnienia, wspomaga układ nerwowy i układ trawienny. Polecany jest również jako wspomaganie leczenia depresji, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, a także polecany jest przyszłym mamom.

olej lniany

Olej lniany w kosmetologii

Olej ten przywraca równowagę hormonalną, a także upłynnia łój i uelastycznia skórę. Reguluje też rogowacenie, hamuje aktywność enzymu 5-alfa-reduktaza, który jest odpowiedzialny za przekształcanie testosteronu do DHT. Co oznacza, że jeśli borykamy się z trądzikiem zaskórnikowym, czy nawet zaawansowanym, powinniśmy obowiązkowo suplementować się olejem lnianym. Swoje zastosowanie olej lniany znajdzie również w zabiegach pielęgnacyjnych, a zwłaszcza w olejowaniu włosów. Najlepiej sprawdza się na włosach wysokoporowatych, które są najtrudniejsze w pielęgnacji. To właśnie na nich ma on szanse pokazać pełne spektrum swoich możliwości. Jeżeli szukasz dobrego oleju lnianego w korzystnej cenie, sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy: https://www.ceneo.pl/Oliwy_i_oleje/Rodzaj:Olej_lniany.htm

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *