Jak działa kofeina

Jak działa kofeina

Czy wiesz, czym jest i jak działa kofeina? Jest to organiczny związek chemiczny, który znaleźć można w kilku surowcach roślinnych. Szacuje się, że kofeinę pod różną postacią, spożywa codziennie blisko 90% populacji osób dorosłych. W Stanach Zjednoczonych znajduje się ona na liście GRAS jako bezpieczny składnik żywności. Poziom ADI czyli dopuszczalne dzienne spożycie w przypadku kofeiny nie zostało wyliczone, a doustną dawkę śmiertelną kofeiny szacuje się na około 10g, jednakże pobranie takiej dawki z żywnością nie jest w żaden sposób możliwe.

Kofeina na zmęczenie?

Kofeina od dawien dawna uznawana była za środek psychostymulujący. Jak działa kofeina? Do odczuć subiektywnych po spożyciu kofeiny można zaliczyć: zwiększoną czujność, uwagę i koncentrację, poprawę nastroju i funkcji poznawczych. Istnieją pewne dowody na to, że u osób przemęczonych, wykonywanie czynności intelektualnych i motorycznych przebiega zdecydowanie lepiej u osób, które spożyły umiarkowaną ilość kofeiny, aniżeli u osób, które spożyły większe jej ilości. Zaś u osób wypoczętych wpływ kofeiny na sprawność psychiczną jest stosunkowo niewielki.

Jak działa kofeina

Jak działa kofeina

Kofeina przede wszystkim uaktywnia autonomiczny układ nerwowy, który działa niezależnie od naszej woli. Ułatwia to przewodzenie bodźców prosto do serca. Dzięki temu kofeina jest w stanie modyfikować pracę serca. Odpowiada ona za wzrost ciśnienia krwi, stężenie cholesterolu oraz homocysteiny, dlatego też w dalszym ciągu trwają badania nad jej związkiem z chorobami układu krążenia. Jak dotąd nie ma żadnych jednoznacznych dowodów potwierdzających zależność spożywania dużych dawek kofeiny z występowaniem chorób sercowo-naczyniowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak działa kofeina – odwiedź naszego bloga!

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *