Dieta wegetariańska – jak wpływa na zdrowie?

dieta wegetariańska

Coraz więcej osób przechodzi na dietę wegetariańską. Niektóry z nas robią to pod wpływem impulsu i chwilowej mody, inni mają na względzie kwestię ekologiczną oraz humanitarną, a jeszcze inni zdrowotną. Bez względu na to, z jakiego powodu decydujemy się na dietę wegetariańską, powinniśmy wiedzieć, jaki jest wpływ wegetarianizmu na zdrowie.

Dieta wegetariańska zapewnia dużą ilość błonnika, witamin, potasu, magnezu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie. Bezapelacyjnie wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie jest korzystny. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że restrykcje, jakie wprowadzają niektóre odmiany wegetarianizmu, mogą narazić nas na niedobory między innymi białka i witaminy B12. Nie bez powodu zadajemy sobie pytanie „Wegetarianizm — czy jest zdrowy?” Warto dokładnie dowiedzieć się, jak wegetarianizm wpływa na zdrowie.

Pozytywny wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie

Dieta wegetariańska niesie ze sobą wprowadzenie dużo większej ilości warzyw i owoców do diety. Dzięki temu dostarczamy naszemu organizmowi o wiele większej ilości błonnika, witaminy C oraz innych składników takich jak flawonoidy, tokoferole, czy karotenoidy. Wszystkie te substancje wykazują przeciwdziałanie nowotworom, dolegliwościom układu krążenia oraz zwiększają odporność na infekcje. To jak wegetarianizm wpływa na zdrowie, spowodowane jest również spożywaniem nieprzetworzonych produktów pochodzenia roślinnego. Dodatkowo wybór tego stylu żywienia przyczynia się do poprawy stylu życia na zdrowszy oraz do zwiększenia aktywności fizycznej. Dobrze skomponowany jadłospis wegetarianki poprawia stan zdrowia i opóźnia proces starzenia organizmu.

dieta wegetariańska - wpływ na zdrowie

Negatywny wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie

Lekarze oraz specjaliści z zakresu dietetyki po przeprowadzeniu licznych badan jednoznacznie orzekli, że negatywny wpływ wegetarianizmu na zdrowie nie występuje, jeżeli dieta jest odpowiednio zbilansowana. Z powodzeniem mogą ją stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Natomiast źle zbilansowana, może powodować niedobory białka, aminokwasów oraz składników mineralnych takich jak wapń, żelazo i witamina B12.

Sprawdź również diety odchudzające i przepisy dietetyczne.

Was this helpful?

2 / 0

Dodaj komentarz 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *