Dieta bezglutenowa – co jeść? Najważniejsze zasady

dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa jest jedną z najtrudniejszych do wprowadzenia diet. Przy jej stosowaniu ze swoich posiłków należy wykluczyć nie tylko gluten zawarty w oczywistych produktach, ale również w tych, w których na pierwszy rzut oka tego nie widać i gluten jest w nich ukryty. Co jeść na diecie bezglutenowej? Dla kogo jest przeznaczona?

Dieta bezglutenowa zasady

Dieta bezglutenowa całkowicie eliminuje z diety gluten. Co ważne zawarty może on być zarówno w produktach pochodzenia naturalnego oraz tych przetworzonych. Jeśli obowiązuje nas dieta bezglutenowa zasady są bardzo restrykcyjne. Gluten powstaje z mieszanki białka gluteliny i gliadyny, które znaleźć możemy w pszenicy, życie oraz jęczmieniu. W przypadku owsa zawarta w nim awenina prawdopodobnie nie powoduje tak samo groźnych reakcji co białka zbóż glutenowych. Ponieważ owies często zanieczyszczany jest glutenem, osoby które nie mogą spożywać glutenu, powinny decydować się jedynie na produkty certyfikowane oznaczone jako bezglutenowe.

dieta bezglutenowa zasady

Na pierwszy rzut oka, dieta bezglutenowa nie ma innych zasad niż po prostu zdrowe odżywianie. Podstawową różnicą jest całkowita eliminacja glutenu przez osoby, u których stwierdzono celiakię, alergię lub nadwrażliwość na gluten. Podstawą jest pięć dobrze zbilansowanych posiłków dziennie. Powinny być one bogate w warzywa, owoce, bezglutenowe kasze, dobrej jakości mięso, ryby i jajka. Pieczywo najlepiej przygotowywać samemu.

Dieta bezglutenowa jadłospis – co można jeść, a czego nie?

Naturalna żywność bezglutenowa obejmuje ryż, kukurydzę, ziemniaki, bataty, grykę, proso, amarantusa, sago, sorgo, tapiokę, maniok, soje, soczewice, ciecierzyce, fasole, orzechu, perski, mięso, ryby, jaja, warzywa i owoce. Jeśli dotyczy nas dieta bezglutenowa jadłospis będzie posiadał takie restrykcje jak zakaz spożywania produktów z glutenem. Znajduje się on w pszenicy, życie, jęczmieniu. Uważać należy również na owies, który bardzo często może zostać zanieczyszczony glutenem. Osoby na diecie bezglutenowej powinny spożywać jedynie ten owies, który certyfikowany jest jako bezglutenowy.

Sprawdź również diety wegetariańskie i diety odchudzające.

Was this helpful?

1 / 0

Dodaj komentarz 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *