Czy można przedawkować witaminę C

Chociaż wskazówki dotyczące bezpiecznego dawkowania witamin i innych suplementów są zawsze wymienione na opakowaniach, powszechną praktyką jest przyjmowanie ich w ilości większej niż zalecana. Czy jest to jednak bezpieczne? Czy można przedawkować witaminę C, a jeśli tak – jakie są tego skutki?

Czym jest przedawkowanie?

Przedawkowanie witamin to sytuacja, w której w naszym organizmie znajduje się większe stężenie określonych związków chemicznych, niż jest on w stanie zmetabolizować i wykorzystać. Ludzki organizm nie jest w stanie odłożyć sobie witamin „na później”. Nadmiar niektórych z nich może doprowadzić do rozwoju groźnych schorzeń i chorób obejmujących wiele układów. Dobrze więc zastanów się, czy warto ryzykować, zanim postanowisz przekroczyć zalecaną dzienną dawkę suplementu. Dotyczy to również tak popularnych witamin, jak witamina C. Mimo że większość osób na pytanie, czy można przedawkować witaminę C, odpowiedziałaby bez zastanowienia „nie”, rzeczywistość wygląda nieco inaczej.

czy można przedawkować witaminę C

Czy można przedawkować witaminę C – obalamy mity!

Za dużo witaminy C, jak i każdej innej substancji czynnej biologicznie, może prowadzić do niekorzystnych dolegliwości. Oczywiście każdy wie, że jej nadmiar wydalany jest z organizmu z moczem w ciągu kilku godzin od jego spożycia. W rzeczywistości bardzo trudno przedawkować witaminę C, jeżeli dostarczamy ją do organizmu wyłącznie w pokarmach. Jeżeli jednak przyjmujemy ją w tabletkach – nie jest już to tak ciężkim zadaniem. Skutkiem przyjmowania zbyt dużych dawek witaminy C niesie ryzyko rozwoju działań niepożądanych takich jak pojawienie się kamieni szczawianowych, nadmiernego wchłaniania żelaza, a także biegunki. Więcej na temat tego, czy można przedawkować witaminę C, znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy do czytania!

Was this helpful?

1 / 0

Dodaj komentarz 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *